HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Duhové hory

K opravdovým přírodním pokladům Islandu určitě patří ryolitové hory nad kempem Landmannalaugar následované kaňonem řeky Markarfljót a posléze oázou zakrslých bříz v Þórsmörku.

Tato pozoruhodná místa leží na stezce nazvané Laugavegurinn, česky Cesta horkých pramenů. Stezka je asi 50km dlouhá a údajně náročná, jelikož si každoročně vyžádá oběti na lidských životech. Očekával jsem tedy technický horský terén s drsným počasím a ke standardní horské výbavě přidal další zateplovací termovrstvu, mačky a lano. Jaká byla realita?

V reálu je stezka Laugavegurinn nenáročný procházkový terén, kde si každý může vychutnávat úžasné výhledy bez jakýchkoli zvláštních fyzických či technických výkonů. Od začátku mi vrtalo hlavou - jak tady může někdo umřít?

Po prvním dni a několika rozhovorech začalo být vše jasné. Sebevražda je ten správný výraz. Pokud si někdo vyrazí jen v sandálkách a tričku a v baťůžku má pouze svačinu, je to hazard i v mnohem civilizovanějších místech. Podle toho, že se kolemjdoucí ptali na cestu, bylo jasné, že nemají ani mapu, natož pak GPS, natož pak představu, kde asi tak jsou a kam jdou.

Islandské počasí je vrtošivé a ve výškách přes tisíc metrů se krásný slunečný den může změnit na prudkým větrem hnaný ledový liják během necelé hodiny. Dohlednost je pak kolem deseti metrů a šance přežít něco takového v tričku bez orientačních pomůcek je nápodobná šanci toho, kdo náhle přepadl přes zábradlí Titaniku.

Suðurnámur
Laugavegurinn
Láva téměř čerstvá
Jónsvarða
Brennisteinsalda
Bláhnúkur
Jökultungur
Jökultungur
Tuddi
Einhyrningur

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Vstupní předsálí / Island / Duhové hory