HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Krajina

 

Prohlašovat o kterémkoli tématu, že je zprofanované,
je zavrhnutím tvůrčí výzvy.
K zapamatování

 

Asi sotva se najde jiné téma, které by bylo fotografováno tak často, jako krajina. Krajina je součástí záběrů lidí, architektury, zvěře, hmyzu... Ať už krajinný detail, krajinný ráz, snímky z blízka nebo dokonce makrofotografie - všechno se dá považovat za určité varianty krajinářské fotografie.

Proto ta zarámečkovaná úvodní věta k zapamatování - nikdy si nenech namluvit, že v nějakém tématu už bylo řečeno vše a není co dodat. Pro každého autora může být jakékoli téma inicializací tvůrčího snažení. Vždycky má cenu snažit se dotáhnout určité téma k technické a výrazové dokonalosti - tím chci říct: do stádia, se kterým jsi jako autor spokojen, protože odpovídá Tvojí představě o finálním výsledku.

Krajina je kouzelná svojí neopakovatelnou proměnlivostí. Fotografii, kterou jsi udělal před pěti minutami, už nikdy nezopakuješ. Můžeš se postavit na stejné místo a použít stejné technické a výrazové prostředky - stejně získáš jinou fotografii. Často jsou světelné nálady tak prchavé, že hrají roli vteřiny.

Krajina učí trpělivosti - mnohdy se za celý den nepodaří vytvořit nic kloudného, protože se zvrtlo počasí a všechno je utopeno v monotónní šedi tam, kde jsi přišel z představou Sluncem prozářené kompozice. Nebo opačně - spěcháš zachytit mlžnou atmosféru časného rána a než dorazíš na místo, po mlhách ani stopy a Slunce se zářivě usmívá na bezmračné obloze.

Poslední útěchou krajináře ale vždycky může být vědomí zdravotně užitečné procházky na čerstvém vzduchu.

Technicky krajina vyžaduje Tvoji připravenost na každou eventualitu, obzvláště pokud se chystáš strávit venku více dní, což je nejlepší způsob, jak se s krajinou sžít, jak prožít co nejvíce jejích proměnlivých nálad a rozšířit šance na záběr, který se blíží Tvým představám. Dobré boty, nepromokavé oblečení, batoh, který bezpečně ochrání Tvé nádobíčko, pomůcky na pohodlné nocování přímo na místě činu, to jsou hlavní nefotografické součásti nutné výbavy. V zimním období zvýšíš šanci na pohodlné přežití použitím teplého prádla, sněžnic a v horách i cepínu a maček.

Iontový nápoj a kaloricky bohatá strava Tě udrží při síle a v náladě, takže budeš sledovat pozorně své okolí a přemýšlet nad kompozicí - nikoli se jen mrákotně potácet na hranici kolapsu. Rozhodně neplánuj běžecké trasy o desítkách kilometrů. Krajinář chodí pomalu, dívá se, přemýšlí a fotí. Často je důležité strávit hodinu i více na jednom místě. Průměrné tempo pak vychází sotva kilometr za hodinu. Neber s sebou netrpělivé běžce, budeš nutně brzdou a zdrojem napjaté nálady.

Nové kousky jakékoli výbavy nejdříve podrob testům v blízkosti Tvého bydliště, jednak se s tím naučíš zacházet, ale hlavně - odhalíš případné problémy z funkčností, které mohou být v kritických situacích více než nepříjemné.

V dnešní elektronické době je nutno nosit náhradní baterie do každého zařízení, které Ti usnadní existenci v divočině - namátkou jmenuji GPS, svítilnu a mobil (nemusím snad zdůrazňovat náhradní baterie pro Tvoji kameru).

Dostatečný prostor na paměťových kartách je velmi důležitý. Je to nepříjemné, když uprostřed velmi zajímavé změny počasí najednou zjistíš, že musíš procházet záběry z minulého dne a přemýšlet nad tím, který smazat. Kromě zbytečné spotřeby času a baterií se Ti při této činnosti může stát, že v rychlosti smažeš něco, z čeho by se mohl potenciálně vyloupnout zajímavý záběr.

 


Ohnisko 19mm; 1/2500sec - f/8

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Krajina