HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Canon MP-E 65mm f/2,8

 


Canon MP-E 65mm f/2,8

Canon MP-E 65mm f/2,8 si rozhodně zaslouží svoji samostatnou stránku. Je to naprosto výjimečný objektiv, určený výlučně pro makrofotografii. Případný zájemce nechť vezme v potaz, že tímto objektivem se nedá fotit opravdu nic jiného, než makro. Na rozdíl od klasických makroobjektivů, které umožňují plynulé přeostřování od makroměřítka 1:1 až do nekonečna, MP-E 65 míří svým zaostřovacím rozsahem právě na opačnou stranu. Lze ho totiž zaostřit pouze v makroměřítcích 1:1 až 5:1. Na následujícím obrázku je vidět vtipné řešení plynulého přeostřování (prodlužování výtahu) od zvětšení 1:1 až 5:1.


Postupné prodlužování výtahu MP-E 65

Optika, opatřená UD skly, poskytuje obraz, optimalizovaný právě pro makrofotografii. Kvalita zobrazení je výjimečná, přenos kontrastu a barev poskytuje technicky špičkové makrofotografie.

Práce s tímto objektivem ovšem není právě jednoduchá, začátečník se dosti natrápí, než si na na tuto specialitu zvykne. Zvětšení je totiž opravdu bombastické, následkem čehož je obraz v hledáčku tmavý, naproti tomu, přesnost ostření musí být zvládnuta na desetiny milimetru - naprosto nutně, protože hloubka ostrosti není větší, než právě těch několik desetin milimetru.

Výsledky ovšem stojí za vynaloženou námahu, jak můžeš vidět na následujících záběrech:

Trn
Krystaly
Zrníčka
Soukolí

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 17.11.2022

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Objektiv / MP-E 65mm f/2,8