HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Ohniskové délky

 

Z hlediska ohniskové délky, nebo ohniskové vzdálenosti, zkrátka ohniska, můžeme rozdělit všechny objektivy následovně:

Ultraširokoúhlé objektivy
Širokoúhlé objektivy
Základní objektivy
Teleobjektivy
Superteleobjektivy

Než se ovšem začneme bavit o konkrétních číslech, je nutno zmínit, že zatřídění konkrétního objektivu do konkrétní kategorie závisí zcela jednoznačně na formátu světlocitlivého média, na které tento objektiv promítá obraz.

Proč?

Je velký rozdíl, pokud objektiv promítá obraz například na čip o velikosti 22,2x14,8mm (tzv. APS-C formát), nebo na políčko svitkového filmu o velikosti 56x42mm (klasický 645 formát). V prvním případě pokrývá obraz 329mm čtverečních, v druhém případě 2352mm čtverečních.

Rozdíl je samozřejmě v konstrukci objektivu, který musí v případě formátu 645 pokrýt mnohem větší obrazové pole, než v případě APS-C. Co je ale důležité pro naši úvahu o ohniscích - pro zachování zorného úhlu objektivu se jeho ohnisková délka musí změnit v poměru úhlopříček formátu.

Ohnisková délka základního objektivu
je rovna úhlopříčce formátu.
K zapamatování

Tato poučka vyplývá z faktu, že objektiv o diagonálním zorném úhlu přibližně 45° poskytuje obrazovou perspektivu nejlépe odpovídající tomu, jak danou scénu vnímá lidský zrak. Zbytek je otázka geometrie.


Znázornění diagonálního zorného úhlu základního objektivu

Rovnoramenný trojúhelník, jehož základna a výška se sobě velikostně rovnají, má vrcholový úhel právě 45°.

Z této poučky teď už snadno odvodíš ohniskové délky základního objektivu pro jednotlivé formáty:

Úhlopříčky některých formátů
Formát: Velikost: Úhlopříčka:
APS-C Canon 22,2x14,8mm 26,7mm
APS-C Nikon 23,6x15,7mm 28,3mm
Kinofilm 24x36mm 43,3mm
645 42x56mm 70mm

Z tabulky lze tedy zároveň vyplývají ohniskové délky základních objektivů pro jednotlivé formáty. Například kinofilmový základní objektiv by tedy měl mít ohnisko 43,3mm. V praxi se ovšem na nějaký ten milimetr nehledí a drtivá většina kinofilmových základních objektivů má ohnisko 50mm.

Zároveň lze z tabulky zjistit přepočtový koeficient, tzv. "Crop Factor" nebo "Lens Multiplication Factor", který je vztažený na kinofilm (kinofilm je vlastně cosi jako celosvětový standard) a který je nutno aplikovat na světlocitlivá média (dnes už většinou čipy) jiného formátu, než kinofilm. Pomocí přepočtového koeficientu získáš ekvivalentní ohniskovou vzdálenost objektivu vztaženou na daný formát.

Přepočtový koeficient (Crop Factor) umožňuje
přepočet ohniskové délky objektivu
pro konkrétní formát.
K zapamatování

V praxi to tedy znamená, že pokud použiješ 50mm základní objektiv na zrcadlovce s čipem APS-C Canon, bude nutno jeho ohniskovou vzdálenost vynásobit přepočtovým koeficientem, aby odpovídala skutečnosti. Přepočtový koeficient získáš jednoduše vydělením velikosti příslušných úhlopříček. Každý výrobce jej samozřejmě uvádí, ale důležité je vědět, jak je toto číslo získáno:


Výpočet kinofilmového ekvivalentu

Takto vypočítaný crop factor je tedy 1,62 - výrobce uvádí 1,6 a taktéž známé tvrzení, že základní 50mm objektiv je na APS-C zrcadlovkách ekvivalentem cca 80mm objektivu se tímto jednoznačně potvrzuje.

Toto vše je nutno mít na paměti, protože jak výrobci, tak nezávislé zdroje informací uvádějí jednou skutečnou ohniskovou délku objektivu, jindy zmíněný kinofilmový ekvivalent, což je skutečné ohnisko vynásobené přepočtovým koeficientem. Rozdíl je to zcela zásadní a pro neinformovaného naprosto matoucí.

Pro všechny úvahy v rámci Dobrého světla jsou vždy použita skutečná ohniska a za základ je brán kinofilmový formát, pokud není uvedeno jinak.

Teď už snad můžeme zopakovat úvodní dělení objektivů a doplnit je o ohniskové délky pro kinofilm, aniž by hrozilo vážnější zmatení:

Objektiv: Ohnisko: Diagonální úhel:
Ultraširokoúhlý 8mm - 24mm 180° - 84°
Širokoúhlý 24mm - 35mm 84° - 63°
Základní 35mm - 80mm 63° - 30°
Teleobjektiv 80mm - 300mm 30° - 8°
Superteleobjektiv 300mm - 1200mm 8° - 2°

Tedy například pro přepočtový faktor 1,6 bude ohniskový rozsah základního objektivu 22mm - 50mm, takže 24mm širokoúhlý objektiv, který je pro kinofilm téměř ultraširokoúhlý, se na zrcadlovce APS-C změní v obyčejný objektiv základní.

Nejnázornější ukázkou, co dokáže provést změna ohniskové délky objektivu se záběrem, je série snímků, pořízená ze stejného stanoviště:


Ohnisko 24mm


Ohnisko 50mm


Ohnisko 100mm


Ohnisko 300mm

Záběry jsou pořízeny na čip kinofilmového formátu, tedy 24x36mm, což znamená přepočtový koeficient jedna.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Objektiv / Ohniskové délky