HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Příslušenství

 

Rozptylné destičky se nasazují na reflektor blesku (některé blesky je mají dokonce zabudované) za účelem zvětšení vyzařovacího úhlu blesku při fotografování širokoúhlými objektivy nebo za účelem změkčení světla.

Rozptylné destičky obsahují množství optických elementů z čirého akrylátu účinně rozptylujících světelné paprsky, které by jinak procházely přímočaře:


Detail části rozptylné destičky

 

Prodlužovací kabely umožňují samostatné polohování a směrování blesku, který se stává do jisté míry nezávislým na kameře. Část kabelu, ke které se připojuje blesk, je opatřena závitem pro stativový šroub a lze ji upevnit na nezávislý lehký stativ, což je vynikající pomůcka pro získání přirozeného světla třeba při makrofotografii nebo zátiší. Výhodou tohoto řešení je, že veškeré funkce elektroniky blesku zůstávají v propojení s kamerou.

Na následujícím obrázku je kabel Canon - masivnější konec kabelu se nasouvá do sáněk pro externí blesk na kameře, menší konec je opatřen na horní straně sáňkami pro vlastní blesk, na dolní straně pak závitem pro stativový šroub:


Prodlužovací kabel Canon

 

Spouštěcí zařízení se používají v případě potřeby synchronního odpálení více blesků. Systémový blesk Pentax AF-500FTZ aktivuje automaticky zabudované spouštěcí zařízení ve SLAVE modu a spouští se zábleskem libovolného jiného blesku. Systémové blesky Canon vyžadují ve SLAVE modu komunikaci s nadřazeným bleskem, z toho důvodu je záblesk nekompatibilního blesku neodpálí. Možná vlastníš blesk, který nemá SLAVE mod vůbec. To jsou případy, kdy se bez samostatného spouštěcího zařízení neobejdeš. Dá se vyrobit doma, ale vzhledem ke směšné ceně je možná jednodušší jeho nákup. Je velmi dobré, aby bylo na spodní straně vybaveno závitem pro stativový šroub, jako např. KAISER:


Horní část se sáňkami pro blesk

Spodní část se závitem pro stativový šroub

 

Stojánky a stativy jsou praktickou pomůckou pro stabilizaci druhého blesku ve SLAVE modu nebo blesku propojeného s kamerou prodlužovacím kabelem. Ne vždy se najdou po ruce trpěliví pomocníci...


Univerzální stojánek

 

Flashmetry jsou mnohem praktičtější metodou určování správné expozice při práci s bleskem, než pracné výpočty nebo metoda pokus/omyl. Po nastavení času závěrky (čímž je zahrnuta korekce na okolní světlo) a citlivosti média stačí jedno cvičné odpálení blesků a znáš správnou clonu. Flashmetr se umísťuje do centra plánovaného záběru a míří směrem do objektivu kamery.


Jednoduchý flashmetr SEKONIC L-308B

 

Difuzory - pro jejich zajímavost je jim věnována samostatná kapitola.

 

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 17.11.2022

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Bleskové světlo / Příslušenství