HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Rámečková pomůcka

Při pohledu oběma očima na potenciální objekt Tvého fotografického snažení se nevyhneš prostorovému vnímání, které do scény vkládá perspektivní kontrasty (tedy kontrasty, které nemohou být zachyceny na fotografii, protože je plochá, dvojrozměrná).

Jinými slovy totéž - tyto perspektivní kontrasty způsobují zvýraznění objektů na základě jejich různé vzdálenosti od pozorovatele - pokud je tedy převedeš na dvojrozměrnou fotografii, kontrasty zaniknou a objekty splynou. Fotografie bude tedy působit diametrálně odlišným dojmem, než skutečná scéna (zpravidla ovšem významně horším). No a to je to, čemu se potřebuješ vyhnout.

Řešení je prosté - stačí scénu pozorovat jedním okem nebo hledáčkem kamery.

Pro zjednodušení řešení kompozice se nabízí výroba jednoduché rámečkové pomůcky - není to nic jiného, než rámeček z tvrdého papíru, ve kterém je obdélníkový otvor s totožným poměrem stran, jako světlocitlivý element Tvé kamery - tedy např. u kinofilmu 24 x 36 mm. Jednu stranu takovéto pomůcky nechej čistě bílou a druhou namaluj na černo. A pomůcka je hotova. Pokud bude rozměr vnitřního otvoru blízko k 24 x 36mm, bude při vzdálenosti cca 50mm od oka odpovídat viděný výřez zornému úhlu základního objektivu (tedy nejpřirozenějšímu člověčímu "pozorovacímu úhlu").

Manipulace s touto pomůckou je snazší a dovoluje hodnocení "zarámované" scény jedním  okem - jak v černém, tak v bílém rámu. Tím mnohem snáze vytrhneš hlavní objekt Tvého zájmu z jeho trojrozměrné reality a dříve odhalíš kompoziční záludnosti. Vzdáleností pomůcky od oka provádíš změnu ohniskové délky objektivu. Je to pohodlnější, než vytahovat pořád kameru, ani nemluvě o tom, že existuje čím dál více kamer, přes které se nedá koukat bez zapnutí elektronického hledáčku, což zbytečně likviduje baterie.

Používání této pomůcky Ti tedy pomůže eliminovat záběry založené na neopodstatněných perspektivních kontrastech - a co je nejméně stejně důležité - využít plně formát, vyloučit zbytečnosti a kompozičně izolovat hlavní objekt. Pak už zbývá jen vytáhnout kameru a pořídit záběr s totožným výřezem.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Rámečková pomůcka