HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Pentax SMC FA 645 35mm f/3,5 AL (IF)

 

Tak tenhle kousek středoformátového ultraširokoúhlého skla (kinoekvivalent cca 21mm) si rozhodně zasluhuje, abych mu věnoval samostatnou stránku.


Pentax SMC 35mm f/3,5

Desetičlenná optická soustava je osazena dvěmi asférickými členy a systémem vnitřního ostření - minimální zaostřitelná vzdálenost je 0,3m a maximální clona 32.

Objektiv byl uveden na trh v r.2001 bez jakýchkoli ovací, takže (jak je ostatně u Pentaxu zvykem) málokdo ví, jak mimořádně kvalitní kousek práce odvedli v tomto případě vývojáři. Optická soustava objektivu je příkladně vyvážena, po chromatické vadě není ani památky, nelze pozorovat ani vinětaci a kresebnost dosahuje ve středu zorného pole téměř 170 čar na milimetr(!):

Tento graf jsem získal nafocením cíle se stupnicí rozlišení v běžných terénních podmínkách a vyhodnocením filmu lupou. Horní čára je rozlišení ve středu obrazového pole, spodní ve středu horního okraje obrazového pole. Takovýto graf je vhodné mít pro každý objektiv - lze z něj vyčíst například nejvhodnější rozsah používaných clon.

Odolnost vůči přímému protisvětlu je vynikající - viz tento obrázek, kde je slunce zakryto jen lehkým závojem mraků. Při cloně 32 kreslí od 23cm do nekonečna, což umožňuje provádět zajímavé perspektivní záběry při výborném prokreslení všech detailů. Navíc čistota barev a bohatství polotónů velmi živě vykresluje atmosféru každé scény.

Shrnuto - tento objektiv může být považován za velmi pádný důvod pro focení na střední formát.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 17.11.2022

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Objektiv / SMC 35mm f/3,5