HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Canon EF 8–15mm f/4L USM Fisheye

 


Canon EF 8–15mm f/4L USM Fisheye

Canon EF 8–15mm f/4L USM Fisheye je důkazem, že i v dnešní přetechnizované době je stále možné přijít se zajímavou novinkou. Objektiv typu rybí oko je lákavým přírustkem do sbírky každého, kdo se nebojí neobvyklých perspektivních experimentů. Úzká specializace a relativně vysoká cena tohoto objektivu ovšem přesvědčivě odradí většinu potenciálních zájemců.

Vyrobit zoomový objektiv, který je na jedné straně rozsahu nefalšovaným rybím okem, kdežto na druhé ultraširokoúhlým objektivem, elegantně odbourává výše uvedený nedostatek úzké specializace.

Canon EF 8–15mm f/4L USM Fisheye je na 8mm svého rozsahu pravým rybím okem s kruhovým obrazovým polem a 180° zorným úhlem, kdežto od 14mm už pokrývá celý obrazový formát. Jak vypadá výsledný obraz při využití obou krajních ohnisek názorně demonstrují následující dva obrázky:


Výsledný obraz při použití ohniska 8mm


Totožná scenérie snímaná ohniskem 15mm

Co je důležité vědět, je fakt, že objektiv má v celém rozsahu ohnisek sférickou zobrazovací perspektivu, což znamená, že přímé linie se tím více zaoblují, čím více se blíží k okraji zorného pole. Tato vlastnost se u normálních objektivů považuje za poměrně vážnou vadu zobrazení (viz. soudkové zkreslení). V případě tohoto extrémního objektivu je to ovšem spíše výzva - buď k záměrnému využití této vlastnosti, nebo vytvoření takového záběru, kde by ani odborník nehádal, že je pořízen rybím okem.

Optická kvalita tohoto objektivu je excelentní, jak už napovídá jeho zařazení do kategorie "L". Kreslí ostře a velmi dobře odolává reflexům a závojování v přímém protisvětle, takže například Slunce v záběru nečiní žádný technický problém, což je u objektivu se 180° zorným úhlem více než žádoucí.

Při použití ohnisek nad 8 a pod 14mm vzniká poněkud podivný obrazový hybrid s postupně se zmenšujícími černými rohy. Osobně dávám přednost využití krajních ohnisek, kde není nutno volit mezi podivným vzhledem nebo významným ořezem obrázku.

Ještě je nutno dodat, že plné využití tohoto objektivu je možné jen při použití zrcadlovky s formátem záznamového média 24x36mm - tedy buď klasický kinofilm, nebo tzv. full-frame čip.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 17.11.2022

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Objektiv / EF 8–15mm f/4L USM Fisheye