HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Image Stack

Poměrně opomíjenou fotografickou funkcí Photoshopu je Image Stack, který najdeš v menu File > Scripts > Load Files into Stack.

Image Stack lze využít ke kombinování série záběrů do jednoho snímku, což lze využít k různým trikům, které jsou jakýmkoli jiným způsobem poměrně těžce proveditelné.

Redukce šumu a zlepšení kresby fotografií, pořízených při vysoké citlivosti ISO.
Odstranění rušivých pohyblivých objektů bez nutnosti retuše.
Dosažení efektu "tekutý dusík" u tekoucí vody bez stativu.

Pro dosažení některého z těchto efektů je potřeba pořídit sérii přibližně deseti identických záběrů zamýšlené scény. Po vyvolání dialogu Image Stack máš dvě možnosti - nahrát záběry ze souborů, kde jsou uloženy, nebo, pokud je máš otevřené v Photoshopu, stačí kliknout "Add Open Files":


Dialog Image Stack

Zaškrtni volbu "Create Smart Object after Loading Layers" a pokud nejsou záběry pořízeny ze stativu, zaškrtni "Attempt to Automatically Align Source Images" a klikni na "OK".

Vzniklý Smart Object poskytuje v menu Layers funkci Smart Objects > Stack Mode > Mean, po jejíž aktivaci můžeš dosáhnout výše jmenovaných efektů. Následující scéna byla fotografována za velmi špatných světelných podmínek s použitím vysoké citlivosti ISO. Detail 1:1 z pořízeného záběru vykazuje značný šum:


ISO 25600

Fotografie byla pořízena desetkrát se stejnými expozičními parametry a byl použit Image Stack na kombinaci jednotlivých obrázků do Smart Objectu. Po aplikaci funkce Mean je výsledek takovýto:


ISO 25600, Image Stack, funkce Mean

Úplně stejným způsobem je možno eliminovat pohybující se objekty, například při fotografování rušné ulice, kdy potřebuješ eliminovat chodce nebo automobily. Opět pomůže Image Stack a funkce Mean. Náhodně se pohybující "poruchy" tato funkce z finálního záběru vyloučí. Odpadne tak pracná a zdlouhavá retuš.

V případě třetí varianty je postup naprosto stejný s tím, že díky statistickému průměrování se z jednotlivých záběrů, kde je pohyb vody téměř zmražený, vytvoří efekt tzv. "tekutého dusíku", který se dá za normálních podmínek získat pouze dlouhou expozicí ze stativu.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / Fotokomora / Digitální fotokomora / Adobe Photoshop / Image Stack