HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Imprinting aneb chvála fotografických záznamů

 


Imprinting expozičních údajů na okraji svitkového filmu

Tak tohle jsou údaje, které poskytuje Pentax 645NII ke každému naexponovanému záběru. Je to jedna z mála světlých výjimek, neboť expoziční údaje, které nám běžně poskytují digitální kamery, u většiny klasických chybí.

Mít tyhle údaje po ruce je velká pedagogická vymoženost pro každého, kdo má zájem pracovat na zlepšení kvality svých snímků. Vždycky, když dumám, proč se to či ono nepovedlo, v první řadě procházím imprinting na okraji políčka.

Pokud Tvá kamera tuto možnost nemá, zapisuj si co nejvíce údajů o každém snímku. Při poklidném focení statických objektů je na to času víc než dost. Hůře se to již provádí při reportážním stylu práce, kdy je nutno věnovat maximum pozornosti neposedným objektům Tvého fotografického zájmu a na zapisování jaksi není čas. I v tomto případě je vhodné alespoň v přestávkách či po ukončení zaznamenat vše, co si pamatuješ.

Pro inspiraci k Tvým vlastním záznamům uvádím seznam, co všechno vlastně imprinting 645NII zaznamenává (z leva doprava):

A - označení těla kamery (pro případ, že jich máš víc)
003 - pořadové číslo filmu
15 - pořadové číslo obrázku
Av - automatika s prioritou clony
1/20 - expoziční čas
F8 - clona
+0.7 Ev - expoziční korekce
ikonka multisegmentového měření expozice
v prázdném prostoru se objeví ikonka blesku (při použití blesku, ovšem)
45mm - ohnisko objektivu
AF.S - autofokus v jednoduchém modu (Single)
SPOT - bodový autofokus
ISO 160 - nastavená citlivost filmu

Dále je vhodné zapsat datum, čas, světelné podmínky (jasno, zamračeno, bleskové světlo...), použitý filtr a použití stativu.

Pokud máš k dispozici tyto údaje, usnadní Ti zpětnou kontrolu a pátrání po příčinách chyb (nejen Tobě ale i Tvému případnému poradci), které se objeví až na finálním snímku - tím samozřejmě urychlíš sbírání fotografických zkušeností a procento technicky dokonalých záběrů začne stoupat.

Snaž se dostat do stadia, kdy pro Tebe bude technická stránka fotografování samozřejmostí - jen tak se budeš moci plně věnovat obsahu svých záběrů.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Kamera / Imprinting