HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Komponenty

 

Tento seznam komponent a příslušenství je zaměřený na počítač, který by měl splňovat alespoň základní požadavky na práci s obrazovými daty. Všeobecně rozšířené počítače kancelářského typu nejsou totiž z mnoha různých důvodů na tuto činnost příliš vhodné.

Monitoru je pro jeho důležitost věnována samostatná kapitola.

Skříň (Case) by měla být dostatečně prostorná, počítač je vlastně skládačka a přidávání dalších disků je pro digitálního fotografa běžná operace. Kromě prostoru pro další komponenty je větší skříň výhodnější i v tom, že v ní lépe proudí vzduch a komponenty se vzájemně nepřehřívají.

Základní deska (Motherboard) určuje zcela zásadním způsobem možnosti počítače. Velikost paměti, počet komunikačních portů, množství rozšiřujících karet, připojitelnost různých druhů mechanik a disků - to vše je základní deskou jednoznačně určeno. Tady se vyplatí nešetřit, připojení všech potřebných periferií je věc poměrně zásadní.

Procesor (CPU) má z hlediska grafického vliv pouze na rychlost prováděných operací, jeho výkon tedy nemusí být nijak zvlášť oslnivý, kancelářský standard je dostatečný, v případě práce v Photoshopu je z hlediska rychlosti výhodný vícejádrový procesor. Vhodné je na CPU pořídit speciální bezhlučný chladič, vysavačový zvuk, vydávaný standardními chladiči, je dosti nepříjemný.

Operační paměť (RAM) by měla být 8GB nebo více, grafické aplikace jsou v tomto směru poměrně náročné. Nevyplatí se kombinovat paměti různých výrobců, typů nebo kapacit.

Grafická karta (Video Adapter) nemusí mít nepřekonatelný 3D výkon, rozhodující je hlavně kvalita výsledného obrazu. Grafické karty, které jsou součástí základní desky nebo procesoru, nejsou příliš vhodné. Vždy je lepším řešením samostatná grafická karta. Dnes už není problém pořídit dostatečně kvalitní grafickou kartu s pasivním chlazením, čímž se sníží hlučnost počítače.

Zdroj (PSU - Power Supply Unit) je velmi důležitou komponentou z hlediska bezpečnosti dat. Nekvalitní zdroje totiž mohou po delším čase používání zkolabovat natolik, že propustí síťové napětí (230V). Všechny počítačové komponenty pak můžeš předat k recyklaci. Co je horší, včetně dat z externě připojených zařízení. Zdroj by měl být proto kvalitní, tichý a značně předimenzovaný (minimálně dvojnásobně).

Pevné disky (HDD) jsou základním úložištěm pro operační systém, aplikace a data. Je vhodné mít nejméně dva disky, malý a rychlý (nejlépe SSD) disk 128GB na instalaci operačního systému a aplikací a klasický 1-2TB disk na data.

Mechanika (Drive) pro vyměnitelná média, tedy CD, DVD nebo BluRay je důležitá pro instalaci operačního systému, případně ovladačů pro připojované periférie. Jinak nelze doporučit použití CD nebo DVD na zálohování cenných dat. Tato média trpí nestabilitou dat a příliš snadno o ně můžeš přijít. Pouze BluRay disky poskytují dostatečnou záruku stability dat.

Klávesnice (Keyboard) nemusí nijak vybočovat z kancelářského standardu, ale je praktické, když má programovatelná tlačítka navíc. Velmi se mi osvědčilo přiřazení nejčastěji používaných akcí na tyto tlačítka, šetří to spoustu času.

Myš (Mouse) by měla být hodně kvalitní, lejzrová, velká a relativně těžká. Při jemných retušovacích manévrech Ti to přijde náramně vhod. Přídavná tlačítka jsou opět výhodou.

Tablet (Tablet) je výborná náhrada myši v případě selekcí, maskování a retuší. Práce s ním je mnohem přirozenější a přesnější. Bohatě stačí tablet formátu A5.

Operační systém (Operating System) musí být nutně 64bit, jinak by nedokázal adresovat uvedených 8GB operační paměti. Žádoucí je jeho stabilita, čemuž se dá pomoci tím, že počítač není připojen na Internet a každou chvíli se neinstalují a neodinstalovávají nejrůznější pochybné aplikace.

Záložní zdroj (UPS) je často opomíjeným příslušenstvím - vždyť výpadek proudu bývá sotva jednou do roka... Jenže právě v případě výpadku proudu můžeš přijít o rozdělanou práci a pokud právě tiskneš, nebo vypaluješ, tak i materiál. Nezanedbatelný je i vliv nešetrného vypnutí počítače na jeho "zdravotní stav" - a to jak po stránce hardware, tak i software. Často právě krátkodobý výpadek, nebo zakolísání napětí v síti, likviduje citlivou elektroniku.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Fotokomora / Digitální fotokomora / Počítač / Komponenty