Světlo je fotografickým nástrojem číslo jedna. Se světlem focení začíná i končí a vlastně jakýkoli fotografický proces je celý o světle.
Když je tedy světlo pro fotografii tak důležité, je zcela na místě se zamyslet nad jeho podstatou. Dokážeš odpovědět na jednoduchou otázku "Co je to světlo?" Někde jsem zaslechl báječnou odpověď: "Světlo je, když není tma..."
Pokud Ti taková odpověď zcela dostačuje, nemusíš číst dál. Následující stránky totiž zabřednou do malinko složitějších definic - a hlavně se budou snažit z těch definic vyvodit fotograficko-praktické závěry, které by Ti měly pomoci při řešení jistých světelných úskalí, která jsou málem na denním pořádku.
Další významný fotofenomén je barva. Je důležitá dokonce i v černobílé fotografii. Opět se vnucuje elementární otázka "Co je to barva?". Dá se opět najít nějaká báječná odpověď?
No a to nejdůležitější na konec - fotografický proces vznikl, vyvíjí se a košatí dnes už do nepřeberné šíře díky tomu, že je člověk vybaven smyslovým orgánem, pojmenovaným zrak. Nebýt zraku, asi bychom vymysleli nějakou jinou ...grafii, ale nebyla by to fotografie. Přesto, že je zrak jenom jedním z šesti smyslů, přináší nám asi 90% všech přijímaných informací. Můžeme ho tedy považovat za nejdůležitější. Víš něco o tom, jak zrak funguje?
Stejně, jako na světlo nebo na barvy, zvykli jsme si na samozřejmost zrakového vjemu. Při bližším zkoumání se ovšem opět ukáže, že věci nejsou tak samozřejmé a jednoduché, jak na první pohled vypadají. Právě množství nejrůznějších zvláštnůstek, kterými náš zrakový smysl disponuje, odpovídá za často tak diametrální (ne-li katastrofální) rozdíly mezi vnímanou realitou a jejím fotografickým obrazem. Je docela užitečné tyhle záhady prozkoumat.
Takže co je to světlo?