HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Canon TS-E 24mm f/3,5 L II

 


Canon TS-E 24mm f/3,5 L II

Canon TS-E 24mm f/3,5 L II je opravdu zajímavým technickým počinem v oblasti objektivů kinofilmového formátu. Není to zásluhou jenom jeho téměř dokonalé optiky, ale hlavně možností perspektivních korekcí, které jsme zvyklí vídat spíše u velkoformátových kamer.

Tento objektiv je vybaven funkcí Shift v rozsahu -12 až +12mm a funkcí Tilt v rozsahu -8,5 až +8,5°, což jsou pro kinofilmový formát opravdu nezvyklé hodnoty. Navíc je možno použít zcela nezávislou rotaci těchto funkcí.

Funkce Shift umožňuje například zachytit vysoké objekty, aniž by bylo nutno naklonit optickou osu objektivu vzhůru a tím pokácet svislé linie:


Optická osa objektivu vodorovně

Při fotografování objektu (vpravo), jehož výška přesahuje možnosti širokoúhlého objektivu (uprostřed), namířeného vodorovně, bude horní část objektu na výsledném obrázku (vlevo) citelně chybět. Zbytek objektu bude ovšem zachycen perspektivně správně.

 


Optická osa objektivu nakloněna nahoru

Ve snaze zachytit celý objekt musíš objektiv namířit nahoru. Objekt sice bude na obrázku celý, ale jeho zobrazení bude více nebo méně zkresleno známým "kácením" linií.

 


Optická osa objektivu vodorovně + Shift

Funkce Shift umožňuje zachovat optickou osu objektivu ve vodorovné poloze tak, aby nedošlo ke geometrickému zkreslení, ale v tomto případě díky posunu objektivu kolmo ve směru optické osy nebude chybět horní část objektu.

 

Funkce Tilt zase umožňuje odklonit rovinu zaostření od kolmice k optické ose objektivu. Vychytávka, kterou se dají získat záběry s nezvykle rozloženou hloubkou ostrosti (nebo taky neostrosti).

Příkladem může být zdůraznění hloubky záběru dominantním objektem v popředí při zachování ostrosti jak objektu, tak i pozadí:


Výsledek bez použití funkce Tilt, 1/125sec - f/16

Tento obrázek je získán bez použití funkce Tilt, tak, jak by scénu zobrazil zcela normální širokoúhlý objektiv. Ani při zaclonění na f/16 nelze získat dostatečnou hloubku ostrosti k prokreslení objektů v popředí i pozadí.

 


Výsledek použití funkce Tilt, 1/125sec - f/8

Použitím funkce Tilt byla rovina zaostření odkloněna od kolmice k optické ose objektivu tím správným směrem. Výsledkem je dokonale ostrý záběr při podstatně menší cloně, takže technická kvalita zobrazení je vyšší díky nepřítomnosti difrakce.

Zastánci digitálních technologií mohou tvrdit, že popsané funkce Tilt a Shift lze imitovat použitím Photoshopu. Je to tak, ale jenom do určité míry. Například korekce kácejících se linií Tě vždycky připraví o část dat, což lze v případě mírné korekce tolerovat. Při rozsáhlejších korekcích můžeš přijít o více než polovinu obrázku, což většinou znamená jeho zkázu. Imitace funkce Tilt je ještě problematičtější, musíš pořídit více záběrů a pracně je pak slepovat a retušovat. V některých případech nelze efekty tohoto speciálního objektivu napodobit vůbec.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 17.11.2022

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Objektiv / TS-E 24mm f/3,5