HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Ukládání dat

 

Vždy měj na paměti, že digitální data jsou velmi křehká. Rozhodně se vyplatí snaha o preventivní zamezení ztráty vzácných dat. Bude dobré si probrat možné zdroje ztráty dat, podložené desítkami let zkušeností:

prvořadě vlastní nedomyšlené činy
nekalé aktivity v okolí Tvého PC za Tvé nepřítomnosti
napadení virem
selhání HW - počítač
selhání HW - datový nosič
selhání SW
výpadek proudu
živelná pohroma

Takže jaká jsou nejlepší možná preventivní opatření (kromě perfektní znalosti Murphyho zákonů)?

Fotit na film. Vždycky se můžeš vrátit k opakovanému skenování výchozího negativu nebo diapozitivu. Tohle zní vyznavačům digitálů zajisté odporně, leč - objektivně vzato - uznej, má to své výhody.

Před KAŽDOU nevratnou operací dvakrát přemýšlej. Čti pečlivě KAŽDOU hlášku, kterou Ti systém napíše, nespoléhej na to, že když to bylo třikrát tlačítko ANO, bude to ANO i počtvrté, raději si vše přečti.

Vždycky si ukládej původní, nijak neupravovaná zdrojová data a v co nejkratších časových intervalech je přenášej na nějaký nosič nezávislý na systémovém disku - např. na externí HDD.

Potenciální uživatele Tvého PC udržuj ve stavu poučenosti, případně si zahesluj část (nebo celý)  HDD proti přístupu.

Nejlepší antivirová ochrana je prevence - nejakutnější zdroje nákazy jsou flash disky a Internet. PC s důležitým obsahem je proto lépe od těchto dvou záležitostí oprostit. Většinou totiž napáchají škodu viry, na které antivirové programy nejsou ještě připraveny nebo prostě někdo zapomene právě tenhle disk překontrolovat a rezidentní ochrana SE právě náhodou vypla...

Pro případ selhání HW platí poznámka o zálohování dat - no a na druhé straně používání kvalitních, značkových a vzájemně kompatibilních komponent k jeho výstavbě (což u levných prodávaných sestav naprosto nehrozí).

Datové nosiče byly zdrojem konstantních problémů už za časů disket. Poznámka na adresu CD a DVD - používej jen kvalitní značkové nosiče a vypaluj co nejnižší rychlostí. Pozitivem těchto zásad je, že zvyšuješ pravděpodobnost přečtení důležitých dat i za deset roků - a přečteš je na každé mechanice.

Jak pro CD, tak pro DVD platí, že nejméně spolehlivou metodou zápisu je použití multisession - tedy neuzavření disku za účelem dalšího přidávání dat. Pro důležitá data používej metodu disc-at-once, která disk automaticky uzavře. Pro zvýšení spolehlivosti nepoužívej pro důležitá data přepisovatelná média. Přesto, že to prodlužuje dobu zápisu, vždy měj zaplou volbu verifikace zapsaných dat.

Všeobecně ovšem ani CD, ani DVD nelze pro spolehlivé zálohování dat doporučit. Pro spolehlivé archivování objemově náročných grafických dat je nejvhodnější BluRay Disc čili BD. Díky nové technologii způsobu zápisu a novým materiálům hravě překonává v kapacitě (teoreticky až 200GB) a zejména spolehlivosti CD a DVD. V blízké době lze očekávat, že budou jak mechaniky, tak i média cenově dostupné. Pak že je pokrok v oblasti elektroniky rychlý - teprve po nějakých dvaceti letech jsme se dočkali použitelného archivního média - to se rozhodně nedá nazvat nijak závratnou rychlostí.

Selhání SW je věc pro nešťastné uživatele Windows zcela běžná. Čím tomu pomoci? Spousta her způsobuje SW problémy a zašmodrchání systému. Ve všeobecnosti je nejhorší neustálé instalování a odinstalovávání (v horším případě jen ruční mazání) všemožných pochybných aplikací na HDD. Co opravdu nutně nepotřebuješ, to neinstaluj, nekopíruj ani neotevírej. Pokud už nějakou aplikaci chceš nainstalovat a nemáš ji prověřenou, proveď před instalací zálohu všech důležitých dat.

Výpadek proudu může znečitelnit kompletně celý obsah paměťové karty při přenosu dat z digitálu. A že ten přenos umí trvat dlouho. Rozhodně doporučuji použití záložního zdroje (UPS), má to i spoustu jiných výhod - při vypalování se nezničí nosič, pokud přebýváš v domě se staršími rozvody a kolísá napětí v síti, nebo se sítí šíří podivné rušivé frekvence z blízké továrny - to vše UPS odfiltruje a vyřeší. No a pokud Ti někdy vypli proud uprostřed dvojhodinové práce a ta hodinka se Ti nenávratně ztratila....

A jedno technické všeobecné preventivní opatření na závěr: vyhýbej se podezřele levným neznačkovým věcem (pro neznámé značky platí totéž).

A další preventivní - tentokrát psychologické - opatření na závěr: pokud evidentně přichází Tvůj DEN BLBEC se svými neklamnými příznaky (všechno Ti padá, nic se nedaří, únava a rozčarování narůstají a Tvá nálada se blíží fialovému konci spektra) - všeho nech a jdi se projít na čerstvý vzduch. K práci se nevracej dříve, než se vrátí pohoda.

 

Archivace digitálních a digitalizovaných obrázků

Při hromadění dalších a dalších obrázků hrozí nebezpečí vypuknutí nezvladatelného chaosu. Část je rozptýlena na různých CD, něco se přesouvá odněkud někam a najít konkrétní záběr nebo záběr s konkrétní tématikou je čím dál větší problém.

Prvním předpokladem je dodržování určitého systému v ukládání všech fotografických dat. V zásadě je dobré ukládat originály v netknuté podobě. Z těchto originálů pak budeš mít v některých zdařilejších případech vytvořeny upravené kopie, které díky provedeným úpravám reprezentují finální podobu snímku. Ta může být připravena pro tisk, nebo na prezentační CD, případně uveřejnění na webu a podobně.

Osvědčený systém je vytvořit pro každou jednotlivou fotoakci samostatný adresář:


Příklad struktury adresářů

Systém rok - měsíc - den Ti zaručí, že se adresáře budou řadit chronologicky. Pod každým adresářem soustřeď všechna data, týkající se dané akce - tedy kromě zdrojových souborů i ty finální, ale třeba i poznámky, nebo dodatečně vytvořené soubory s grafikou, jako obaly na CD a podobně.

Docela dobrá metoda k zachování přehledu je použití fotografického databázového prográmku udržujícího všechny informace o umístění hledaného záběru. Čas, věnovaný na udržování údajů v aktuálním stavu, se násobně vrátí díky přehlednému třídění a vyhledávacím možnostem.

Vzhledem k uložení nevelkých náhledů (thumbnails) přímo do databáze je možno velmi rychle identifikovat, zda je nalezený obrázek tím pravým.

Spolu s obrázky jsou v databázi k nahlédnutí i jejich EXIF hlavičky a zároveň si můžeš přidat k obrázkům svoje vlastní komentáře, klíčová slova, nebo autorské informace. Tím se databáze stává opravdu cenným zdrojem údajů a vyhledávání určitých fotografií je o několik řádů jednodušší.

Aplikace Adobe Bridge poskytuje v tomto směru komfortní uživatelské rozhraní s výhodou přímého propojení s Photoshopem.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / O technice / Fotokomora / Digitální fotokomora / Ukládání dat