HOME - GALERIE - LINKY - KONTAKT - COPYRIGHT
Raw

Úvodem jen stylistická poznámka - raw (čti ró) není zkratka, je to anglické slůvko, znamenající v překladu surový. Ať už to znamená cokoli, jedno je jisté. V řadě opatření, které vedou k technicky lepším fotografiím, má v digitálním věku právě tohle slůvko nezastupitelné místo.

Úsilí o zlepšení výsledků našeho fotografického snažení je zcela na místě. Není to příjemný pocit, když někomu slíbíš fotodokumentaci jakékoli významné události a po několika hodinách fotografického snažení zjistíš, že je výsledek více než žalostný. Nebo po několikadenním vláčení kilogramů fotoharampádí po horách marně hledáš jediný použitelný záběr.

K lepším fotkám napomáhá spousta technických vychytávek - použití co nejnižší citlivosti ISO, stativu, předsklopení zrcátka (MLU), expoziční korekce, manuální nastavení rovnováhy bílé, histogram, stabilizace obrazu...

Všechny tyto vychytávky ovšem korunuje použití formátu raw jako základního formátu pro ukládání Tvých fotografií.

Pro formát raw se také zaužíval výraz "digitální negativ" a dnes tento formát podporuje už i většina jenom trochu lepších kompaktů. Je to záznam surových dat, tak, jak vyšla z čipu a související elektroniky, která slouží pro převod světla na data, tedy jedničky a nuly. Data v této surové podobě ještě nejsou ovlivněna všemi nejrůznějšími algoritmy, které probíhají při následné interpretaci raw dat elektronikou kamery. K těmto algoritmům patří například korekce rovnováhy bílé, snížení šumu, doostření, saturace nebo úprava kontrastu. Po těchto machinacích ještě elektronika provede redukci bitové hloubky na 3x8bit RGB a kompresi dat do souboru jpeg.

Při každém z těchto kroků hrozí menší nebo větší riziko ztráty určité části obrazových dat. To je hlavní důvod k používání formátu raw - snaha o zachování co nejvíce zdrojových dat - a druhým podstatným důvodem je přesvědčení, že jako autorovi fotografie by Ti mělo být naprosto jasné, jak má výsledek vypadat a přenechání rozhodování o Tvé fotografii jakési elektronické mašinérii, ať už je jak chce sofistikovaná, by Ti mělo být přinejmenším nepříjemné.

Jinými slovy, použitím raw máš mnohem větší jistotu zachování kvality Tvých fotografií - a co více, významně širší manévrovací prostor při úpravách a dokonce při záchranách fotokatastrof. To je totiž jedna z výhod raw - potenciál úprav je tak velký, že se často podaří zachránit i snímek, který by byl v případě jpeg nenávratně ztracen.

Práce s raw samozřejmě znamená, že budeš onu konverzi provádět Ty - což na první pohled vypadá, jako práce navíc. Není to tak úplně pravda, to, co potřebuješ navíc, jsou hlavně vědomosti a určitá praxe s konverzí raw dat do použitelné podoby. To, co vypadá jako práce navíc, můžeš naopak využít a v rámci konverze raw nastavit vše tak, aby výsledná fotografie vyžadovala naprosté minimum dalších úprav.

Nejzákladnější parametry, které lze při konverzi raw nastavit:

Rovnováha bílé
Expoziční korekce
Výsledná data 3x16bit RGB
Prevence vypálení světel
Korekce histogramu
Nastavení celkového kontrastu
Nastavení saturace
Regulace (zamezení) doostřovaní
Regulace (zamezení) odšumování
Geometrické korekce
Korekce chromatických vad

Pro konverzi raw dat slouží nejrůznější aplikace, na stránce o Adobe Camera Raw najdeš popis jedné, která rozhodně stojí za povšimnutí.

 

Tyto stránky byly naposledy aktualizovány dne 29.04.2023

 

Jsi tady:  Home / Auditorium / Fotokomora / Digitální fotokomora / Zdroje dat / Raw